AKTUALNOŚCI

 PODSUMOWANIE WYJAZDU STUDYJNEGO NA WARMIĘ I MAZURY

dniach 5-8 października br. odbył się wyjazd studyjny zorganizowany przez Stowarzyszenie „Dolina Wełny” pt. „Warmińsko-Mazurskie Wsie Tematyczne.

W pierwszy dzień wyjazdu uczestnicy zwiedzali miasto Olsztyn, które jest jednym z najstarszych polskich miast, który bogaty jest w zabytki architektoniczne, związane z długą i interesującą historią. Zwiedzono Stare Miasto, na które wedle zwyczaju wkroczono Wysoką bramą a także Stary Ratusz, Bazylikę Konkatedralną, Zamek Kapituły Warmińskiej, a także pomnik Mikołaja Kopernika.

W drugi dzień wyjazdu uczestnicy udali się do samego serca Mazur, gdzie znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera o kryptonimie „Wilczy Szaniec”. To miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. Największa i najbardziej rozpoznawalna połowa kwatery dowodzenia Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Wilczy Szaniec zlokalizowany jest w Gierłoży i dziś, mimo faktu iż kwatera ta została wysadzona przez wycofujących się Niemców, jest wspaniałą atrakcją turystyczną, odwiedzaną przez niemal ćwierć miliona turystów rocznie. Bunkry kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością o czym przekonali się uczestnicy.

Kolejnym punktem wizyty była Święta Lipka, gdzie uczestnicy zwiedzali sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, gdzie wysłuchano kilkunastominutowego koncertu organowego.

W godzinach popołudniowych udano się do miejscowości Reszel, gdzie zwiedzano Zamek Biskupów Warmińskich. Historia zamku reszelskiego sięga połowy XIII wieku i wiąże się z krzyżackim podbojem staropruskiej ziemi zwanej Bartą. Zamek to masywna budowla ze strzelistą neogotycką wieżyczką, okrągłą basztą i bramą prowadząco na dziedziniec. Reszel jako jedyne miasto w woj. warmińsko-mazurskim znalazło się w światowym rejestrze zabytków. 

Trzeci dzień wyjazdu uczestnicy rozpoczęli spotkaniem z przedstawicielami LGD Brawa Mazurskiej Krainy w ramach wymiany doświadczeń i dobrych praktyk – 40 uczestników naszego wyjazdu odwiedziło m.in. Garncarską Wioskę oraz Krainę siedmiu osobliwości, gdzie w sposób teoretyczny i praktyczny, zapoznali się m.in. z takimi zagadnieniami jak:

  • zasady tworzenia i funkcjonowania wioski tematycznej jako przedsiębiorstwa społecznego,
  • wioska tematyczna jako instrument integracji lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z określonym produktem, usługą lub kulturą danego regionu,
  • partnerstwo w tworzeniu wioski tematycznej,
  • wykorzystanie lokalnych zasobów w tworzeniu wioski tematycznej,
  • budowanie modelu biznesowego „wioski tematycznej”.

Ostatni dzień naszego wyjazdu to zwiedzanie Mikołajek, położonych na obszarze dawnej Galindii, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie łączą się dwa jeziora: Tałty z Jeziorem Mikołajskim, a przy północno-wschodniej granicy miasta położone jest także Jezioro Łuknajno.

Następnie udano się do Galindii – Mazurskiego Edenu, kolebki pradawnych mieszkańców Krainy Tysiąca Jezior. Galindia to ostoja ciszy, śpiewu ptaków i szumu fal, to zapach żywicznych lasów oraz aromat kwiatów i ziół Puszczy Piskiej, to magiczny półwysep u ujścia najpiękniejszej rzeki Mazur – Krutyni, to najlepszy punkt widokowy na najładniejsze jezioro Bełdany. Trasa zwiedzania Galidii obejmowała lauks Galindów, Święty Gaj, polanę obrzędów, podziemne groty Perkuna, Labirynt Demonów, a także Bursztynową Komnatę i pieczarę wiedźm.

Ostatnim puntem naszego wyjazdu były Ruciane-Nida, masteczko położone w samym centrum największego kompleksu leśnego Mazur – Puszczy Piskiej. Ten liczący ponad 100 tysięcy hektarów, wielki las, to pozostałość po pierwotnej Puszczy Galindzkiej, porastającej niegdyś cały obszar Wielkich Jezior Mazurskich, zwanej przez Krzyżaków – Grosse Wildnis (Wielką Dziczą), gdzie uczestnicy odbyli urokliwy rejs statkiem, który był ostatnim punktem na planie wizyty studyjnej na Warmii i Mazurach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, wspaniałą atmosferę oraz niezliczone rozmowy i dyskusje. Jesteśmy przekonani, że pełni nowych pomysłów i inspiracji, a także bogatsi o nowe doświadczenia zdobyte podczas wyjazdu, będą procentować we wspólnych projektach rozwijających ideę wsi tematycznych na naszym terenie.

Za zdjęcia z Wyjazdu dziękujemy Pani Karolinie Stefaniak, a znajdziecie je Państwo w zakładce Galeria: http://www.dolinawelny.pl/galeria/505-wyjazd-studyjny-warminsko-mazurskie-wsie-tematyczne-05-08-10-2021 

Kontakt z Nami

Siedziba Stowarzyszenia: Pl. Powstańców Wlkp. 13, 62-290 Mieścisko, Biuro: Ul. Kolejowa 24, 62-100 Wągrowiec
Tel./Fax. (067) 25 52 489
biuro_dolinawelny@o2.pl