AKTUALNOŚCI

WYJAZD INFORMACYJNO-EDUKACYJNY NA PODLASIE ZA NAMI

dniach 04 - 07 października br. wraz z organizacjami pozarządowymi, lokalnymi liderkami, członkami LGD oraz osobami z grup defaworyzowanych i przedsiębiorcami, przebywaliśmy na wyjeździe informacyjno-edukacyjnym na Podlasiu.

Długa podróż w odległy zakątek Polski rozpoczęła się od odwiedzin w urokliwym Białymstoku, gdzie odbyliśmy spacer po barokowym rynku Kościuszki wraz z ratuszem, odwiedziliśmy Pałac i ogród Branickich, zwany Wersalem podlaskim aby w godzinach wieczornych zameldować się w Hotelu Villa Tradycja.

Drugi dzień wyjazdu zaczęliśmy od odwiedzin Świętej Góry Grabarki, która położona jest 12 km od miejscowości Siemiatycze. Było to miejsce kultu wyznawców prawosławia, które słynie także z cudów. Nas to miejsce urzekło swoją magią, pięknym urokiem tysięcy krzyży, ciszą spokojem i chwilą refleksji.

Następnie udaliśmy się do Nadbużańskiego Parku Historyczno-Kulturowego w Drohiczynie „Bug – pogranicze kultury i religii”, gdzie zwiedziliśmy Wystawę starych motocykli oraz Muzeum Kajakarstwa, które powstały dzięki środkom PROW 2007-2013 oraz PROW 2014-2020. Niezwykła wystaw starych motocykli obejmowała ponad 30 zabytkowych motocykli z całej Polski i innych krajów Europy. Oddzielne pomieszczenie poświęcone zostało Wiktorowi Węgrzynowi, twórcy Motocyklowych Rajdów Katyńskich i organizatorowi motocyklowych pielgrzymek na Jasną Górę. Głównym eksponatem w tej izbie pamięci był motocykl zmarłego w 2017 roku Wiktora Węgrzyna.

Udaliśmy się również do budynku Muzeum Kajakarstwa, gdzie prezentowane są zabytkowe kajaki oraz ich wyposażenie takie jak wiosła, kamizelki, silniki. Najstarsze pochodzą z lat 50 i 60 XX wieku. Większą część wystawy stanowią kajaki składane, ale również takie z silnikiem i żaglem. Uzupełnieniem tej fascynującej wystawy są stare zdjęcia, publikacje i materiały klubów kajakowych związanych z tematyką muzeum.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Gospodarstwa „Ziołowy Zakątek” i firmy Dary Natury, gdzie na miejscu spotkaliśmy się z Lokalną Grupą Działania Tygiel Dolina Bugu, gdzie zaprezentowano nam działania realizowane w ramach PROW 2014-2020. Później udaliśmy się na zwiedzanie „Ziołowego Zakątka”, czyli Podlaskiej Środowiskowej kolekcji roślin leczniczych i aromatycznych dofinansowanego w ramach „Małych Projektów” w ramach PROW 2007-2013 oraz poznaliśmy zasady funkcjonowania inkubatora przetwórstwa, realizowanego przez Stowarzyszenie. Firma „Dary Natury” zajmuje się produkcją ekologicznych herbat, przypraw i mieszanek ziołowych, które zakupiliśmy w sklepiku ziołowym, który znajdował się na terenie gospodarstwa.

Kolejny dzień zaczęliśmy spotkaniem z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania Szlak Tatarski, gdzie wspólnie udaliśmy się do miejscowości Bohoniki. Pan Maciej Szczęsnowicz Członek Zarządu LGD Szlak Tatarski, jest również Przewodniczącym Zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Bohoniki. To z Panem Maciejem mieliśmy okazję zobaczyć mizur, czyli muzułmański cmentarz. Zostaliśmy zaproszeni do Domu Pielgrzyma, w którym skosztowaliśmy tradycyjnej kuchni tatarskiej – pierekaczewnika oraz poznaliśmy projekty w ramach PROW. Perełką tej malutkiej miejscowości jest drewniany Meczet Tatarski, który jest muzułmańską budowlą sakralną. Niesamowite wrażanie zrobiło na nas wnętrze meczetu, które podzielone jest na trzy części: większa przeznaczona dla mężczyzn, mniejsza dla kobiet oraz wspólny przedsionek. Wnętrze świątyni ozdobione jest motywami pnącej winorośli, a na ścianach zawieszone są obrazy przedstawiające święte miejsca islamu z pięknie wykaligrafowanymi cytatami wersetów z Koranu.

Gościliśmy  również we wsi Kruszyniany, w której społeczność tatarska po osiedleniu się zbudowała meczet, który po raz pierwszy wspomniany jest już w dokumentach z 1717 roku. Obecnie meczet, który mieliśmy okazję zobaczyć został zbudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku lub w pierwszej połowie XIX wieku.

Kolejnym miejscem do którego udaliśmy się w trzecim dniu naszego wyjazdu to miejscowość Supraśl. Tutaj udaliśmy się na krótkie zwiedzanie miasta, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Klasztor Męski Zwiastowania NMP, Pałac Buchholzów, Teatr Wierszalin oraz Dom Tkaczy z lat 30 XIX wieku.

Ostatni dzień naszego wyjazdu rozpoczęliśmy spotkaniem z przedstawicielami Stowarzyszenia N.A.R.E.W – Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi w niezwykle urokliwym miasteczku Tykocin, gdzie Prezes Stowarzyszenia Burmistrz Mariusz Dudziński, zaprezentował nam osiągnięcia i zrealizowane projekty w ramach PROW, a także pomysły na kolejne lata, mające zachęcić turystów do odwiedzin tego urokliwego miasteczka.

Bardzo ciekawym elementem wizyty w Tykocinie było spotkanie z ks. Tomaszem Olszewskim, dyrektorem CEM SpesMediaGroup, który pokazał nam powracające do życia „Kino Hetman”, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć profesjonalną salę kinową z pełnym wyposażeniem oraz miejscem na wystawy i wernisaże. Ks. Tomasz opowiedział nam o planach „Kina Hetman’, które ma spełniać rolę edukacyjno-kulturalną w przepięknym miasteczku, jakim jest Tykocin. Zmodernizowany obiekt będzie miał niesamowite możliwości pod względem infrastruktury oraz techniki. Ostatnim miejscem naszej wizyty był Zamek oraz Synagoga w Tykocinie.

Podsumowując nasz wyjazd była to niezwykle wartościowa pod względem informacyjno-edukacyjnym podróż. Mieliśmy szansę, jako grupa zapoznania się nie tylko z historią wielu urokliwych miejsc, lecz także całokształtem funkcjonowania Lokalny Grup Działania w województwie podlaskim, poznania innowacyjnych rozwiązań partnerskiej współpracy i najważniejszej rzeczy, czyli wymianie doświadczeń!

Wszystkim uczestnikom wyjazdu dziękujemy za udział i wspaniałą atmosferę!

Za zdjęcia z Wyjazdu dziękujemy Pani Karolinie Stefaniak, a znajdziecie je Państwo w zakładce Galeria: http://www.dolinawelny.pl/galeria/442-wyjazd-informacyjno-edukacyjny-na-podlasie-04-07-10-2020 

 

Kontakt z Nami

Siedziba Stowarzyszenia: Pl. Powstańców Wlkp. 13, 62-290 Mieścisko, Biuro: Ul. Kolejowa 24, 62-100 Wągrowiec
Tel./Fax. (067) 25 52 489
biuro_dolinawelny@o2.pl

Our website is protected by DMC Firewall!